Barcelona, krásné španělské město s bohatou historií a kulturou, se v minulosti potýkala s problémy se zásobováním vodou v důsledku sucha. Suché období, která postihla Barcelonu, byla zaznamenána zejména v letech 2008 a 2015. V těchto letech došlo k vážnému nedostatku vody v městském vodovodním systému.

Město Barcelona získává svou pitnou vodu převážně z řeky Llobregat a několika okolních vodních nádrží. Během těchto suchých let ale byly srážky velmi nízké, což vedlo ke snížení hladiny vody ve zmíněných zdrojích na kritickou úroveň. V některých případech dokonce došlo k úplnému vyschnutí těchto zdrojů.

Aby se zabránilo katastrofálním dopadům na zásobování města pitnou vodou, musely být rychle zavedeny opatření. Jedním takovým opatřením bylo omezení používání pitné vody na zalévání veřejných i soukromých zahrad. Současně probíhaly úpravy městského vodovodního systému, které měly za cíl zlepšit jeho efektivitu. Byly například instalovány senzory, které monitorovaly hladinu vody v nádržích a poskytovaly informace o tom, kdy je potřeba uvolnit další zdroje vody.

Dalším důležitým krokem bylo snížení ztrát vody v rámci celého vodovodního systému. To zahrnovalo opravu úniků a modernizaci infrastruktury, což vedlo k minimalizaci škod na potrubí a zabránilo pronikání slané vody do městských zásob pitné vody. Díky těmto opatřením se podařilo úspěšně minimalizovat dopad sucha na zásobování Barcelony pitnou vodou.

Tyto události ukázaly, že i velká evropská města jako Barcelona musí být připravena čelit problémům spojeným se suchem a nedostatkem pitné vody. Je nezbytné investovat do rozvoje infrastruktury a řešení pro řešení takových situací. Tímto způsobem si mohou být obyvatelé Barcelony i jiných evropských měst jistí, že budou i nadále mít přístup k čisté a bezpečné pitné vodě, i když příroda zrovna nepřeje.